Ультразвукове ангіосканування вен нижніх кінцівок

Однією з головних складових успішного лікування варикозного розширення вен є своєчасна діагностика. Вона дозволяє вчасно почати необхідне лікування і уникнути розвитку важких ускладнень, таких як тромбоз, тромбофлебіт, утворення трофічних виразок і навіть втрата кінцівки.

В даний час найбільш точним методом діагностики варикозної хвороби є ультразвукове ангіосканування вен нижніх кінцівок, яке допомагає виявити патологічні зміни у поверхневих і глибоких венах на самих ранніх стадіях недуги.

Але що являє собою даний метод дослідження, як він проводиться і які порушення в роботі венозної системи допомагає виявити? Крім того, хворим варикозом необхідно знати, хто видає направлення на ультразвукове ангіосканування вен, як правильно підготуватися до нього і скільки коштує така діагностика?

Особливості

Ультразвукове чи інакше дуплексне ангіосканування вен нижніх кінцівок – це самий сучасний, точний і ефективний метод дослідження венозної системи ніг, який дозволяє поставити пацієнту діагноз варикоз навіть при відсутності будь-яких симптомів, а також виявити будь-які ускладнення хвороби.

Даний метод діагностики проводиться за допомогою звукового випромінювання високої частоти, яке не сприймається вухом людини. При дуплексного ангіосканування звукові хвилі проникають вглиб тканин людини і відбиваються від рухомих об’єктів (поточної крові), допомагаючи отримати двомірне зображення судин високої точності.

Сьогодні при діагностиці варикозу все частіше застосовуються ультразвукові апарати, здатні перетворювати звукові хвилі в кольорові зображення. Така методика дослідження носить назву триплексне ангіосканування вен нижніх кінцівок і відрізняється ще більш високою точністю і ефективністю.

Що допомагає виявити ультразвукове ангіосканування вен? Процедура допомагає виявити витончення або потовщення венозних стінок; порушення роботи венозних клапанів; звуження просвіту у венах; розширення та подовження вен, поява вузлів і аномальних вигинів; погіршення або повне порушення кровотоку у венах; наявність пристінкових тромбів різної величини.

Показання для проходження дуплексного ангиосканирования:

 • Хворобливі відчуття в гомілках і литкових м’язах при ходьбі, бігу, стрибках, підйомі по сходах і тривалому стоянні на ногах;
 • Зміна кольору шкіри стоп і гомілок, нездорова блідість, синюшність або почервоніння шкірних покривів;
 • Утворення під шкірою ніг венозних шишок, зірочок і сіточок з дрібних судин;
 • Оніміння і похолодання нижніх кінцівок, біль різної інтенсивності, відчуття повзання мурашок і свербіж в ногах;
 • Набрякання стоп і гомілки однієї або двох ніг відразу, яке посилюється до вечора;
 • Судоми в литкових м’язах в денний або нічний час;
 • Синдром неспокійних ніг;
 • Постійне відчуття холоду в нижніх кінцівках, ноги мерзнуть будинку, а також на вулиці навіть за умови теплої погоди або якісної зимового взуття;
 • Часта поява синців на ногах, а у більш тяжких випадках розвиток трофічних виразок;
 • Зміна ходи, слабкість в ногах;
 • Ослаблення або повна відсутність пульсу в артеріях гомілки.

Кому необхідно регулярно проходити профілактичне обстеження з допомогою ультразвукового ангиосканирования:

 1. Людям з великим зайвою вагою;
 2. Вагітним жінкам, вже до зачаття страждали від патологій венозної системи ніг;
 3. Пацієнтам, які мають генетичну схильність до варикозного розширення ніг;
 4. Дівчатам і жінкам, які приймають контрацептиви;
 5. Людям, робота яких пов’язана з тривалим сидінням або перебуванням на ногах (перукарі, продавці, кухарі, офіціанти, будь-які офісні працівники).

Важливо відзначити, що дуплексне ангіосканування допомагає виявити патологічні зміни як в поверхневих, так і глибоких венах, а значить поставити правильний діагноз.

Саме цим УЗДС-обстеження якісно відрізняється від інших методів діагностики, які не дозволяють побачити повну картину захворювання.

Як проводиться

Ультразвукове ангіосканування вен нижніх кінцівок є неінвазивним методом дослідження, тобто не потребує порушення цілісності шкірних покривів. Це означає, що дана діагностика проводиться без використання голок і будь-яких хірургічних інструментів.

До того ж, на відміну від комп’ютерної томографії, під час дуплексного і триплексного ангиосканирования немає необхідності застосування ангіографії – введення в кровоносні судини контрастної речовини. При цьому способі діагностики головним показником функціонального стану судин виступає сама кров.

УЗДС-обстеження не вимагає від пацієнта особливої підготовки, наприклад дотримання дієти або повної відмови від шкідливих звичок. Однак, для найбільшої точності діагностики необхідно підтримувати нормальну циркуляцію крові в кінцівках, для чого рекомендується відмовитися від занадто тісного одягу і відгородитися від впливу низьких температур.

Перед ультразвуковим ангиосканированием вен необхідно записатися на прийом до лікаря-флеболога, який проведе первинний огляд уражених кінцівок і випише хворому направлення на діагностику. Саму процедуру ультразвукового сканування вен нижніх кінцівок виконує лікар-діагност.

Дуплексне ангіосканування вен нижніх кінцівок – це абсолютно безболісний метод обстеження, який не викликає у пацієнтів навіть неприємних відчуттів. Крім того, він абсолютно безпечний для хворих, так як ультразвукове випромінювання не чинить негативного впливу на тканини і внутрішні органи людини.

Як виконується ультразвукове ангіосканування вен нижніх кінцівок:

 • Перед початком діагностики хворий знімає з себе одяг, повністю оголюючи ноги і залишивши тільки спідня білизна;
 • Потім лягати на спину на кушетку витягнувши нижні кінцівки;
 • Далі лікар наносить на шкіру пацієнта спеціальний гель, який полегшує ковзання датчика і покращує проникнення ультразвукового випромінювання в тіло людини;
 • Після цього діагност встановлює датчик в районі проходження судин, починаючи від верхньої частини ноги поступово просуваючись до низу;
 • На початку обстеження лікар повільно проводить датчиком по внутрішній стороні стегна в напрямку від пахової зони до коліна. Це дозволяє оцінити стан глибоких вен, розташованих у стегні людини;
 • Далі досліджується підколінна область, де також проходять кілька великих вен. Для цього лікар може попросити хворого повернуться набік;
 • Потім настає черга обстеження гомілки, де особливо високий ризик розвитку варикозу. Для проведення найбільш точної діагностики пацієнту потрібно прийняти вертикальне положення і трохи виставити вперед хвору кінцівку;
 • Загальна тривалість сеансу ультразвукового ангиосканирования становить близько 30-40 хвилин. В ході даної діагностики лікар може попросити хворого кілька разів змінити положення тіла, трохи пройтися і навіть затримати дихання;
 • У цей момент фахівець буде уважно стежити за зображенням на екрані монітора і прислухатися до звуковим сигналам з динаміків, які вказують на рух крові по судинах;
 • Одночасно з цим фахівець може задавати питання пацієнту про його скаргах на стан здоров’я;
 • По завершенні обстеження лікар видасть хворому копії зображень, роздруковані на термопапері в невеликому масштабі, надасть розшифровку результатів діагностики і зробить попереднє ув’язнення. Остаточний висновок про стан пацієнта може зробити тільки лікар-флеболог.
 • Після процедури ультразвукового ангиосканирования хворий може відразу ж повернутися до звичайного ритму життя, так як ніяких негативних наслідків воно не викликає.

В даний час дуплексне ангіосканування вен нижніх кінцівок є основним методом діагностики варикозної хвороби. Крім високої точності, він володіє і іншими вагомими перевагами, серед яких безболісність, безпека, доступність, простота проведення і моментальне отримання результатів.

Даний вид діагностики підходить широкому колу пацієнтів і може застосовуватися при профілактичному обстеженні, при визначенні ефективності лікування різних стадій варикозної хвороби, під час підготовки до хірургічного втручання та в післяопераційний період.

Незважаючи на те, що ультразвукове ангіосканування відноситься до нешкідливим діагностичним методам, воно має короткий перелік протипоказань.

Протипоказаннями є різні рани, подряпини і інші пошкодження шкіри; опіки легкого, середнього і важкого ступеня; психічні захворювання.

 

Інші види досліджень

У переважній більшості випадків ультразвукового ангиосканирования достатньо для постановки правильного діагнозу хворому. Однак у деяких ситуаціях, наприклад, під час підготовки операції на венах пацієнт може бути направлений на проходження додаткових діагностичних процедур.

Комп’ютерно-томографічна флебографія – проводиться шляхом введення в кров контрастної речовини, яка робить видимими навіть самі дрібні і глибокі кровоносні судини. Така діагностика дозволяє виявити будь-які патологічні зміни в судинах та оцінити загальний стан венозної системи нижніх кінцівок.

Пацієнта можуть направити на проходження КТ флебографии при наявності у нього нехарактерних для варикозу симптомів, зокрема при підозрі на тромбоз нижніх кінцівок. Даний метод дослідження допоможе підтвердити діагноз варикозна хвороба або, навпаки, його спростувати.

Венографія магнітного резонансу – цей спосіб обстеження допомагає докладно вивчити стан вен пацієнта без введення контрастної речовини. МРТ є більш безпечним методом діагностики, ніж КТ, так як при його проведення не застосовується шкідливий для здоров’я пацієнта іонізуюче випромінювання.

При цьому воно дозволяє отримати чітке і деталізоване зображення вен, а значить поставити правильний діагноз хворому. Важливо підкреслити, що безпосередньо перед проходженням МРТ необхідно обов’язково зняти з себе будь-які металеві предмети, у тому числі пірсинг і інші прикраси.